Tel: 62/284-043    Mobil: 70/330-4898    iskola@domaszeksuli.com    Nyitva: 7:00 - 18:00

HUNGARIKUMOK felfedezése Domaszéken és lakóhelyünk környékén NTP-INNOV-22-0248 pályázat

Domaszéki Óvoda és Általános Iskola Gyermekeiért Alapítvány a HUNGARIKUMOK felfedezése Domaszéken és lakóhelyünk környékén NTP-INNOV-22-0248 pályázatát az iskola tanítói valósítják meg, külső szakemberek bevonásával.

A kiválasztott 16 tanuló komplex természettudományi és művészeti programon vesz részt, melyben a lakóhelyükön és környékén felfedezhető hungarikumokat ismerhetik meg.

A pályázat és az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő és a Nemzeti Tehetség Program támogatásával valósul meg.

Őszi foglalkozásaink:

A hungarikum fogalmával, az egész tanéven átívelő programsorozattal ismertettük meg a gyerekeket. Napjainkban a tudás megszerzéséhez, az hiteles információk keresése nélkülözhetetlen, ezért a digitális eszközök használatát is gyakoroltatjuk velük, QR kódos kincsvadászaton vehettek részt. Játékos foglalkozást tartott számukra Krnács András szakértő az internet használat előnyeiről és veszélyeiről.

Domaszék nagy területű tanyás település, ezért a magyar tanya történeti kialakulását, szerepét, felépítését mutatta be Madarász Ottó, majd a tanya makettjét Turai Andrea irányításával, 4 fős csoportmunkában meg is építették a gyerekek. A környezettudatosság jegyében előzetesen összegyűjtött papírdobozokból alkották meg az épületeket.

A magyar kutyafajtákkal és jellegzetességeikkel ismertette meg a csapatot Polgár Szabina és Török Gabriella. Az ezt követő foglalkozáson a valóságban is találkozhattak a gyerekek a kutyákkal, Martonosiné Matkó Erika Ida és kollégái kutyabemutatót tartottak, melyen az alsós napközis gyerekek mindannyian részt vehettek.

Ezt követőena csapat látogatást tett a szegedi Móra Ferenc Múzeumba, ahol Wilhelm Adél múzeumpedagógus tartott számukra egy beszélgetős, kézművességgel tarkított foglalkozást. Szó esett a a szürkemarháról, az akácmézről, a kamilláról, a fűszerpaprika-őrleményről, a Tisza élővilágáról és a tiszavirágzásról is. A gyerekeket Török Gabriella és Mataisz Zsuzsanna kísérte, köszönjük a szállítást Ferling Józsefnek.

November utolsó szerdáján Turai Andrea vezetésével az orvosi székfű, azaz a kamilla gyógyhatásáról szereztek tapasztalatokat a tanulók – kamillafőzetet készítettek, és le is festették a gyógynövényt.

Decemberben:

A gyerekek az akácmézről, és ehhez kapcsolódóan a méhek beporzásban betöltött fontos szerepéről láthatnak bemutatót, melyet Kovács Attila méhész tart.

A karácsony előtti utolsó foglalkozáson az alsóvárosi Napsugaras Tájházban mézeskalácsot készítenek.

EMET


NTP logó