Tel: 62/284-043    Mobil: 70/330-4898    iskola@domaszeksuli.com    Nyitva: 7:00 - 18:00

Határtalanul HAT-KP-1-2022/1-000203

Erdélyi utazásunk célja az volt, hogy a tanulók megismerjék a határon túli magyarság összetartó erejét, a székelyek életét és Erdély szépségeit. Az 5 nap során az iskolai tananyaghoz kapcsolódóan, ám rendhagyó formában ismerkedtünk meg történelmi és irodalmi nagyjaink munkásságával. A földrajzi és néprajzi értékek bőséges tárháza formálta természetvédelmi és hagyományőrző szemléletüket. Az adományok átadásával a tanulók szociális érzékenysége és toleranciája fejlődött.

Az 1. napon Nagyszalontán a Csonka toronyban megtekintettük az Arany János Emlékmúzeum gazdag kiállításanyagát, megkoszorúztuk az emléktáblát. A Királyhágón Erdély földjére léptünk, majd Csucsán megtekintettük a Boncza-kastélyt és az Ady Múzeumot. Torockón megismerkedtünk a bányászfaluval, elfoglaltuk a szállást, kisebb túrát tettünk a Székelykő irányába.

A 2. napon meglátogattuk Tordán a sóbányát, megismertük a só keletkezésének és bányászatának mikéntjét. Szovátán megtekintettük a helioterm Medve-tavat, megismertük keletkezésének történetét, vizének gyógyító hatását. Ezt követően az Ábel-trilógia írója előtt tisztelegtünk Farkaslakán, majd ajándékokat vásároltunk. Szejkefürdőn megkoszorúztuk Orbán Balázs sírját, Máréfalván megfigyeltük a székelykapuk jellegzetességeit. Hargitafürdőn elfoglaltuk a szállást, ahol már meleg vacsorával vártak bennünket szállásadóink, összegeztük a napot, megbeszéltük eddigi élményeinket.

A 3. napon először Csíkszeredán a Makovecz Imre által tervezett Millenium-templomot tekintettük meg, majd Csíksomlyón a Kegytemplomot és a Hármashalom Oltárt kerestük fel. Délután Gyimesbükkön Deáky András tanár úr tartott nekünk lebilincselő előadást, majd megcsodáltuk az ezeréves határon álló vasúti őrházat, a Kontumáci-kápolnát, és a Rákóczi-várat. Ezt követően átadtuk intézményünk adományát a Dévai Szent Ferenc Alapítvány Vigasztaló Szentlélek Gyermekvédelmi Központ gondozottjainak, megismerkedtünk az ott élő gyerekekkel, közös játék és éneklés keretében maradandó emlékeket gyűjtöttünk. Hargitafürdőn naplóírással és a nap eseményeinek megbeszélésével zártuk a napot.

A 4. napon Madéfalván a Siculicidium-emlékműnél tisztelegtünk a lemészárolt székelyek előtt, majd átkelve a Pongrác-tetőn, megtekintettük a buszból a gyergyószentmiklósi örmény templomot. Ezután átsétáltunk a Békás-szoroson, a Gyilkos-tónál meghallgattuk a tó keletkezésének mondáját, majd elfogyasztottuk a tó partján sütött kürtős kalácsot. Délután Borszékre látogattunk, ahol Farkas Aladár nyugdíjas pedagógus vezetésével ismerkedtünk meg a település szépségével, borvizet kóstoltunk, túráztunk, barlangot tekintettünk meg. Este a szálláson összegeztük a nap eseményeit.

Az utolsó nap reggelén búcsút vettünk Hargitafürdőtől. Fehéregyházán a Petőfi-emlékműnél idéztük fel nagy költőnk tetteit és jelentőségét. Ezután sétát tettünk  Segesvár csodálatos óvárosában, felmentünk a Diáklépcsőn, megcsodáltuk a Hegyi-templomot és az Óratornyot. Később Vajdahunyadon a várat tekintettük meg. Utolsó állomásként elhelyeztük intézményünk koszorúját a 13 aradi vértanú emlékművénél Aradon, a vesztőhelyen, majd visszautaztunk Magyarországra.

HAT

„Megvalósult Magyarország Kormányának támogatásával”